Sinüzit En Çok Kimlerde Görülür?,Sinüzit akut ve kronik olarak ikiye ayrıldıktan sonra, istatistikler doğrultusunda neredeyse çocuk yaştan yetişkin yaşa hatta ileri yaşlılık evresine kadar her yaş grubunda görülebilecek bir hastalıktır.

Çocuklarda sinüzit hastalığı daha az tespit edilmektedir ve çoğu zaman başka hastalıklarla da karıştırılabilmektedir. Özellikle 5-6 yaş gruplarında sinüsler tam olarak oluşmadığı için tanım itibariyle sinüzit çok karşılaşılan bir tablo olmamaktadır.

Ergenlik dönemi itibariyle sinüsler oluşumunu tamamlamaya başlar. Bu dönemden sonra sinüzit hastalığı teşhisleri yaygın olarak yapılmaktadır. Sinüzit en çok ergenlik döneminde ve orta yaş grubunda görülmektedir.

Kronik yani müzminleşmiş sinüzit üzerinde duracak olursak, burun içerisinde bir takım anatomik problemleri olan, bazı yapısal bozukluklara sahip kişilerde de sinüzit hastalığı ile sıkça karşılaşılabilmektedir. Dolayısıyla bu tip sorunları erken tespit edip, zamanında tedavi olmakla kronik sinüzitin önüne geçmek mümkündür.

Kısaca yorumlamak gerekirse; sinüzit, her yaş grubunu etkileyen, akut veya kronik olarak ortaya çıkabilen önemli bir kulak burun boğaz hastalığı diyebiliriz.

Bazı insanlar, sinüzit hastalığı için daha fazla risk altındadır. Bu hastalığa karşı daha duyarlı bir bünyeleri vardır. Örneğin nefes almasını zorlaştıracak bir sorunu olanlar, burnun içindeki yapının eğri olması ya da burun kemiğinin kırık olması mukus akışını engeller ve sinüzite karşı hastayı daha hassas hale getirir. Nezle gibi soğuk algınlığına yakalananlarda ve alerjisi olanlarda da aynı şekilde sorun ortaya çıkar. Ayrıca mukoza şişer ve sinüs kanalları kapanır. Eğer nezle, bir kişide bir haftadan daha fazla sürüyorsa büyük ihtimalle bu sinüzittir.

Bunların dışında, sigara ve alkol kullananlarda ve bazı enfeksiyonlara çok yakalananlarda vücut direnci düşeceğinden hastalığa yakalanma riski artar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir